Franchise sözleşmesi kısmı bu süreçte bizi en fazla üzerinde düşünmeye ve detaylar konusunda hassas olmaya iten konudur. Marka hak sahibi (franchisor) ve franchise yatırımcısı (franchisee) sözlü olarak anlaşmaya vardıktan sonra hukuki sözleşme imzalanması aşamasına geçilir.

Etkin bir sözleşme hem marka sahibini hem de franchise işletmesi kuracak yatırımcının haklarını detaylı bir şekilde korumalıdır. Unutmayalım ki franchise anlaşması sonrası marka sahibi ve franchise yatırımcısı iş ortaklığı modeli ile uzun vadeli bir ilişki içine girerler. Sözleşmede hukuki boşlukların olmaması, yoruma açık maddelerin bulunmaması gerekmektedir.

Sakıncalı durumları bertaraf etmek için franchise markanın iş modeli baz alınarak sözleşme maddelerinin oluşturulması önem arz etmektedir. Sözleşmede doğacak sıkıntı ileriki yıllarda hem marka sahibinin, hem de franchise yatırımcısının verimli iş yapamamasına sebep olmaktadır. Daha da kötüsü marka sahibi ve franchise yatırımcısı arasındaki sorunlar hukuki yükümlülüklerin ağır olması ile sonuçlanmaktadır.

Franchise sözleşmesi konusunda avukat ve hukuki danışmanlarımız sözleşme metnini sizin talepleriniz doğrultusunda hazırlamaktadır ve hukuki boşlukların giderilmesi adına metni revize etmektedir.