Başarılı bir işletmeniz mi var?

Franchise mı oluşturmak istiyorsunuz? Her başarılı iş modeli çoğaltılamayabilir.

İşiniz Franchise oluşturmak için ne kadar uygun?

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bilgileri doldurup ücretsiz olarak eğitim bülteni alabilirsiniz.

FRANCHİSİNG SİSTEMİNİN UYGULAMA AŞAMALARI

franchising sistemini uygulamaya geçmeden önce franchise veren bir firma bulunmalıdır. Franchising, franchise alacak ve verecek olan tarafların karşılıklı olarak çok araştırma yapmaları gerekir. Sistemin uygulama aşamaları aşağıda belirtilmiştir.(Alkan 2005:59)

 

  • franchisor firma öncelikle franhisee’ye bir tanıtım dosyası hazırlamalıdır.Bu tanıtım dosyası ona firma ile ilgili bilgi paketinden ve formdan oluşmaktadır. Bu bilgi paketinde Franchise ile ilgili kişisel ve mali bilgiler gibi bilgiler yer almalıdır.
  • Franchisor, Franchise’ye 3 adet el kitabı vermekle yükümlüdür. Bu kitaplar, ana şirket içi  operasyonu anlatan kitap, franchisee şirket için operasyon kitabı(franchisee’nin uyması zorunlu olduğu kuralları içerir.) ve işletme kitabı (franchisee’ye işletmeyi nasıl işletileceğine dair tüm bilgileri içerir.) ile birlikte know-how da verilmelidir.
  • karşılıklı olarak tanıma aşaması tanımlandıktan sonra görüşmeler başlar ve bu görüşmelerde faaliyet bölgesi belirlenmektedir. Faaliyet bölgesi baz alınarak fizibilite çalışması yapılmaktadır. Bu fizibilite çalışmasında gerekli sermeye, ödeme koşulları, yatırımın ne kadar sürede amorti edeceği belirtilir ve bu fizibilite çalışması franchisee’nin incelemesine sunulmaktadır.
  • Bu fizibilite çalışmasının sonucu franchisee için karar aşamasıdır.Franchisee karar verdikten sonra sözleşme imzalanır. Bu sözleşme çok detaylı ve her hususu kapsayacak şekilde olmalıdır.
  • Sözleşmenin imzalanması ile birlikte franchisee’nin ödemeleride başlar. Ödeme planı sözleşme ekibine verilmekte ve ödeme planı her firma bazında değişmektedir. Franchisee sisteme girmek için başlangıçta giriş bedeli ödemektedir. Franchise kullanım bedelini aylık ya da toplu olacak şekilde ya da kara göre belli oranlarda ödenir.Ciro ile orantılı olarak reklam fonu ücreti de alınmaktadır.
  • Bu anlaşmalardan sonra franchisee’nin birim hazırlığı başlar. Bu birim hazırlığı mağazanın dekorasyonunu, franchisee’nin ve personelinin eğitimini içermektedir.Bazı Franchisorlar birim hazırlığı üstlenerek anahtar teslimi herşeyi hazırlamaktadır. Anahtar teslim hazırlığın avantajı maliyetleri minimize edecek şekilde ana firmanın hazırlıkları yapması ve franchisee’ye yol göstermelidir.
  • Hazırlıklar bittikten sonra franchiseeler işe başlar bu başlangıç sürecince franchisee’ ye yardımcı olmak amacıyla franchisor firmadan bir destek elemanı franchisee’nin yanında olmaktadır.